Innowacje

Energa wdraża innowacyjne projekty – z korzyścią dla Klientów i podnoszące efektywność funkcjonowania Grupy, m.in.:

Smart Toruń

Smart Toruń, czyli pilotażowe wdrożenie inteligentnej sieci energetycznej. Obszar projektu Smart Toruń stanowi laboratorium dla pilotażowych wdrożeń technologii inteligentnych sieci oraz urządzeń współpracujących i współtworzących sieć smart grid, instalowanych również po stronie uczestników przyłączonych do sieci.

Projekt Upgrid

Projekt Upgrid, czyli miejska sieć przyszłości - projekt ma na celu zbadanie wybranych technologii w zakresie możliwości poprawy niezawodności i optymalizacji pracy sieci SN i nN na wybranym obszarze sieci, ze szczególnym naciskiem na rozwój nowych rozwiązań informatycznych oraz wykorzystanie danych z systemów informatycznych, w szczególności z systemu AMI.

Budowa lokalnego obszaru bilansowania

Budowa lokalnego obszaru bilansowania jako elementu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego - celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii Lokalnego Obszaru Bilansowania, która w wydzielonym obszarze systemu elektroenergetycznego pozwala na zintegrowane zarządzanie jego zasobami energetycznymi.

Projekt magazynów energii

Projekt magazynów energii - w maju 2015 roku podpisano umowę dotyczącą współpracy w zakresie rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych w Polsce, której sygnatariuszami są spółki ENERGA-OPERATOR SA i Energa Wytwarzanie SA oraz spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. i reprezentant konsorcjum japońskich firm - Hitachi, Ltd. Umowa dotyczy sporządzenia studium wykonalności dla realizacji projektu, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.

Energa Living Lab

Energa Living Lab - istotą tego projektu jest demonstracja skuteczności i popularyzacja narzędzi zarządzania popytem w formule testów w żywym laboratorium utworzonym przy udziale 300 gospodarstw domowych z terenu Gdyni. Projekt nominowany został do nagród Eurosymbol 2015 w kategorii Innowacje (przez „Monitor Rynkowy”, „Dziennik Gazeta Prawna” i „Monitor Biznesu” w „Rzeczpospolitej) oraz Polskiej Nagrody Innowacyjności (przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i redakcję „Forum Przedsiębiorczości” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”).

eMobility

eMobility – w ramach tego projektu, którego celem jest poznanie i zbadanie sposobów użytkowania samochodów elektrycznych przez mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu, zakończono budowę pilotażowej sieci ładowania samochodów elektrycznych. Na terenie Trójmiasta działa obecnie pięć ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych obsługiwanych przez Grupę.

Współpraca z partnerami

Grupa Energa współpracuje z wieloma jednostkami naukowymi, w tym m.in. z:

  • Instytutem Energetyki w Gdańsku,
  • Uniwersytetem Gdańskim,
  • Politechniką Gdańską,
  • Politechniką Opolską,
  • Instytutem Maszyn Przepływowych PAN,
  • Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim,
  • Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz
  • Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Energa SA we współpracy z Politechniką Gdańską wydaje Kwartalnik Naukowy Energetyków - Acta Energetica. Prezentuje on wyniki badań i wdrożeń praktycznych rozwiązań w energetyce i jest jednym z najwyżej ocenianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego czasopism naukowych dotyczących tego obszaru.

Zobacz też